| Motor Torque | 190 - 380Nm (S3 %40) |
|---|---|
| Motor Power Range | 4-3 - 14,6 kW |
| Max Static Load | 2500kg |
| Max Capacity | 1000kg |
BELTSYS® Belt-Driven Gearless System: The SMT Series gearless drive motor consists of a drive pulley, specially certified belt, belt holders, a belt life counter, and pulleys arranged in a block-and-tackle system
AKAR - BELTSYS® The utility model for the belt-driven gearless system has been obtained, and it is certified by Liftinstituut with the (CE) system approval document.
In 2:1 suspension systems, it can reach a carrying capacity of 1000kg.
It enables higher rated load capacity with a smaller drive pulley diameter.
Polyurethane-coated steel wires are protected from corrosion
A specially certified belt has a longer service life than a steel wire rope.
It uses less energy than comparable gearless systems.
It enables the use of a lower-power drive unit.
It ensures quiet running and a high ride comfort level.
Compliant with EN 81-20 and EN 81-50 standards.
| Brake Voltage | 198V DC |
|---|---|
| Number of Poles | 20 |
| Motor Voltage | 360V |
| Frequency | 50Hz |